SLOVENSKÁ STRÁNKA VENOVANÁ CHOVU ŠKÓTSKEHO SETRA
© 1997 - 2006 gordonsetter.sk

e to výborná hra ktorá pomáha budovať u šteniatka nadšenie pre lov a ktorá ho tiež naučí používať nos. Je to tiež velká zábava, keď počasie neumožňuje výcvik vonku.

Začnite s dobre opereným krídlom z lovenej pernatej zveri. Ukážte ho šteňaťu, nechajte ho nech si ho dobre očuchá, nedovolte mu však, aby Vám ho vytrhlo z ruky. Potom odložte šteňa na miesto, odkial Vás nemôže pozorovať, alebo požiadajte niekoho aby ho na chvílku zabavil.

Najprv položte krídlo na bežné viditelné miesto – ako napríklad gauč, alebo stolík. Vráťte sa k šteňaťu a pusťte ho so slovami: „Hľadaj vtáčika!“ alebo „Kde je vtáčik?“.

Cento Bojandolí

Urobte pár krokov v smere kde je uložené krídlo. To šteňa posmelí, aby Vás nasledovalo.
Ako sa blížite ku krídlu, šteňa by malo zachytiť jeho pach a malo by sa začať po ňom obzerať.
Verbálne ho pri tom povzbudzujte. Prvý raz (možno aj druhý) budete možno musieť krídlo šteňaťu priamo ukázať. Keď šteňa krídlo nájde, samozrejme ho musíte náležite vychváliť. To je pre šteňa velmi významný stimul, takže s chválou naozaj netreba šetriť. Pri tom je jasné, že nie je dôležité čo konkrétne šteňaťu hovoríme, ako to akú intonáciu hlasu zvolíme.

Ak šteňa krídlo chytí, povzbudzujte ho, aby Vám ho donieslo. („vezmi vtáčika, to je ono, teraz ho prines...“ alebo jednoduch „prines“) Jemne mu ho zoberte. Ak šteňa samo krídlo nezdvihne keď ho nájde, vezmite ho sami a znažte sa šteňa krídlom zaujať. Nenechávajte ho však chytiť krídlo keď ste ho už zdvihli Vy.

Ak už krídlo máte, vráťte šteňa späť na pôvodné miesto a celý postup môžte opakovať. Šteňa bude na hru určite reagovať s nadšením.

Keď už pochopí, že jeho úlohou je nájsť krídlo, môžte postupne krídlo schovávať na rôznych miestach ako napr. tmavé kúty, za velkými objektmi, pod nábytkom, atď. Mali by ste začať počuť šteňa nahlas vyňuchávať pri tom ako sa snaží krídlo nájsť. Pamätajte však – nikdy krídlo neschovávajte na miesta, na ktoré nechcete aby sa šteňa dostalo vo vašej neprítomnosti.

Keď už je Vaše šteňa majstrom v hladaní krídla v vnútri, môžte sa presunúť von a skrývať ho v kríkoch, trsoch trávy, či kopách trosiek. Snažte sa vyberať miesta, ktoré by si vták logicky vybral ako útočisko. Ak Vás nič nenapadá, len si predstavte sami seba ako kus chutného potenciálneho obeda núteného schovávať sa pred predátormi číhajúcimi zo vzduchu aj zo zeme. V tomto štádiu nahradíte krídlom pri výcviku živé vtáky, a šteňa by nemalo mať problém ho spolahlivo vystopovať.

webhosting   e-mail   registrácia domén

Gordon v Čechách

Slovenská kynologická stránka

Prvý Norfolk na Slovensku