SLOVENSKÁ STRÁNKA VENOVANÁ CHOVU ŠKÓTSKEHO SETRA
© 1997 - 2006 gordonsetter.sk

odporovanie vystavovacích inštinktov šťeňaťa - preklad z angličtiny

Poslúži nám akýkoľvek druh udice alebo jednoducho dlhá palica s kúskom motúza na konci a akékoľvek pierko. V tiesni môžte dokonca použiť jemnú vreckovku alebo inú ľahko povievajúcu časť odevu. Výborné sú pierka z bažanta, alebo inej lovenej pernatej zveri. Sám uprednostňujem celé bažantie krídlo, niekto však používa len pár pierok. Krídla je možné získať na požiadanie na súťažiach Field Trials, poľovných skúškach, od cvičiteľov a na farmách, ktoré chovajú pernatú poľovnú zver. Krídla nepotrebujú žiadnu špeciálnu úpravu, či ochranu a ľahko sa skladujú v mrazničke uložené vo vrecúšku. Kedykoľvek ich vyberiete, po rozmrazení bude na nich dostatok pachu. Je možné aj zakúpiť fľašky s rôznymi pachmi pernatej v špecializovaných obchodoch alebo cez katalógy, ktorými môžme obnovovať pach na krídlach, ale pamätajte, že dôležitý pre šťeňa je v prvom rade vizuálny vnem.
Použite dostatočne silný rybársky silón, alebo inú šnúru a uviažte krídlo na palicu tak, aby sa húpalo asi 1-1,5m za koncom palice. (sami si najlepšie určíte najpohodlnejšiu dĺžku.) Krídlo nemusíte prepichovať, len ho pevne omotajte okolo koreňa dlhých pierok a urobte pevný uzol.


A Teraz je čas na hru:

Hoďte krídlo na zem neďaleko šťeňaťa. Nechajte ho padnúť tak aby pri dopade zvukom zaujal šťeňa. Keď ho šťeňa zaregistruje a vykročí k nemu nechajte ho ležať. Až keď je 5-10 cm do krídla začnite ho ťahať po zemi smerom od šťeňaťa rýchlosťou akú je šťeňa schopné udržať. Snažte sa nedovoliť mu aby krídlo chytilo. Ak sa to stane (a ono sa to stane!!!), pochválte ho a pohladkajte, zatiaľčo má krídlo v papuli alebo pod labkou. Potom krídlo jemne odtiahnite a začnite celý proces znova. Ak zvuk dopadajúceho krídla nezaujme pozornosť šťeňaťa, trochu ho ponatriasajte v jeho zornom poli. Nemykajte však s krídlom príliš silno, nenechávajte ho dopadnúť s prílišným hlukom a v žiadnom prípade ho nenechávajte dopadnúť priamo na šťeňa!!! Ak šťeňa neprejavuje dostatok entuziazmu, buď je to vaša nešikovnosť (nepravdepodobné), alebo práve teraz nie je vhodná doba na hru. (šťeňa je ospalé, príliš najedené, je mu priteplo...)

Cento Bojandolí
šťeňa spozornie a upriamy sa na krídlo

Po určitom čase šťeňa s radosťou pristúpi na našu hru a môžme začať pohybovať s krídlom po zemi rýchlejšie, alebo ho z času na čas jemne popodvihnúť pár centimetrov nad zem a nechať ho dopadnúť na iné miesto. Vždy sa snažíme udržať krídlo v dohľade šťeňaťa. Ak ho stratí z dohľadu, nechajte ho chvíľu krídlo hľadať. Ak ho nemôže nájsť, potiahnite ho kúsok po zemi. Počas tejto hry môžte vaše šťeňa verbálne pochváliť, pričom používajte iba pozitívne frázy a pokiaľ možno hovorí len jedna osoba. Slová prichádzajúce z rôznych smerov môžu šťeňa len zmiasť. Ak šťeňa krídlo chytí, nebite ho, ani naňho nekričte, veď neskôr od neho budete chcieť, aby pernatú prinášal! Takisto nevyberajte krídlo z jeho papuľky, naopak povzbudzujte ho aby ho nosil čo najdlhšie bez ohľadu na to, či s ním ide smerom k Vám, alebo od Vás. Hlavné je, že prejavilo vôľu pohybovať sa, zatiaľ čo drží v papuľke pierka. Je to pozitívny znak potenciálu prinášania. Nechajte ho teda niesť krídlo pár metrov a potom choďte za ním (alebo si ho podržte ak šlo smerom k Vám), pochváľte ho, aké je tovýborné šikovné malé šťeniatko, potom mu jemne fúknite do tváre a vezmite krídlo keď ho pustí. Šťeňa ho buď okamžite pustí, pár krát ho požuje a až potom pustí, alebo ho pustí a uhryzie Vás za to, že mu ho beriete. Všetky reakcie sú akceptovateľné, druhá však ukazuje na silnejší charakter a sebadôveru.
Hra pokračuje až pokiaľ šťeňa prestane prejavovať o krídlo záujem. Nikdy to s výcvikom nepreháňajte. Po opadnutí pozornosti ihneď krídlo schovajte. Postupne hru predlžujte. Po niekoľkých ostrých štartoch na krídlo budete u šteňaťa pozorovať spomalenie reakcie na krídlo, môže si pred krídlo ľahnúť, alebo ho sledovať s vysokým nosom a spomaleným pohybom. Takto sa pomaly učí vystavovať. Ako sa jeho pohyby spomaľujú, môže niekoľko centimetrov pred krídlom na chvíľu zastaviť. Dobre sa pozrite, pretože toto je jeho prvé vystavenie. Obyčajne nasleduje rýchly skok na krídlo. Tu je dôležité ujsť mu s krídlom skôr ako vyrazí smerom k nemu. To ho naučí, že vták uletí, ak sa naňho vrhne, ale ostane na zemi tak dlho ako ho vydrží vystavovať. Ak zlyháte a podarí sa mu krídlo chytiť, pochváľte ho ako je to uvedené vyššie a začnite znova. Pamätajte: žiadne negatívne korekcie v súvislosti s vtákmi!

Cento Bojandolí
kratučké "vystavenie" krídla. (vľavo)

Verím, že po druhom alebo treťom pokuse udržíte Vaše šťeňa vo vystavení aspoň na niekoľko sekúnd. Takto môžte so šťeňaťom pracovať krátko každý druhý alebo tretí deň. Hra musí byť krátka a pozitívna. Snažte sa hru vždy ukončiť pozitívne pred tým ako šťeňa stratí koncentráciu. Je dobré skončiť vtedy, keď sa ešte chce hrať. O to väčšiu chuť pracovať bude mať nabudúce.

Cento Bojandolí
úspešný lovec so svojou korisťou...

Nasledujúca séria obrázkov ukazuje ako táto jednoduchá metóda pozitívne ovplyvňuje vývoj šteniat už od útleho veku. Na snímkach sú šteniatka vo veku 7 týždňov:

webhosting   e-mail   registrácia domén

Gordon v Čechách

Slovenská kynologická stránka

Prvý Norfolk na Slovensku