SLOVENSKÁ STRÁNKA VENOVANÁ CHOVU ŠKÓTSKEHO SETRA
© 1997 - 2006 gordonsetter.sk
Otázky a odpovede
oto sú vybrané problémy a odpovede, s ktorými sa stretne každý budúci majiteľ Gordonovho Setra:
Existujú rôzne typy Gordonovho Setra?

Od čias uznania plemena existujú odchýlky v jeho charaktere, stavbe tela a poľovných schopnostiach. Posledných 150 rokov sa neustále vedú diskusie týkajúce sa "pravého" typu. Na jednom konci škály je väčší výstavný pes (Show dog) s bohatým osrstením a na druhom konci je menší pracovný pes

vhodný pre Field Trials, ktorého osrstenie je redšie. Medzi týmito extrémami máme psa obojstranne využiteľného (Dual purpose dog). Každá varianta je veľmi pekná a vyžaduje dôsledný výcvik skúseným cvičiteľom. Či uprednostníte výstavný alebo pracovný typ záleží len na vašich osobných preferenciách, alebo ambíciách.

Hodí sa Gordonov Seter do rodiny?

Gordon, ktorý má dostatočný priestor na fyzickú a duševnú prácu, je výborným rodinným priateľom. Na druhej strane zanedbaný Gordon nasmeruje svoju energiu na deštrukciu svojho okolia. Gordonov Seter prejavuje svojmu pánovi a svojej rodine oddanosť, a často sa stáva výborným spoločníkom a strážcom detí. Prispôsobí sa skoro všetkým podmienkam, ale najšťastnejší je v spoločnosti svojho pána a rodiny, tešiac sa z ich pozornosti. Naopak neznáša samotu. Ak nemáte denne dostatok času pre svojho psa, nekupujte si Gordona!

upravená hlava Akú vyžaduje starostlivosť o srsť?

Neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože to závisí od osrstenia každého jedinca. Sú tri hlavné varianty srsti: krátka srsť (vyžaduje minimum starostlivosti), vlnitá srsť (vyžaduje viac starostlivosti), a dlhá srsť (pre expertov - tamer každodenné česanie). Špeciálnu starostlivosť treba česaniu venovať pred výstavou. Gordonov Seter má srsť aj medzi prstami. Túto je potrebné odstrániť, najmä v zime. Sneh a ľad sa tam totiž ľahko uchytí a môže spôsobiť zranenia paciek.

Aká je povaha Gordonovho Setra?

Tak ako je vo vnútri plemena viacero typov, existuje aj množstvo rôznych charakterov. Niektorý sú rozhodný, húževnatý a nezávislí, nevyhýbajú sa súbojom s inými psami. Iný sú presne opačnými osobnosťami. Väčšina Gordonov je však v mladosti búrlivá a neviazaná, ale postupne ako dospievajú, stávajú sa miernymi, pokojnými a dôstojnými psami. Plemeno všeobecne žije pomerne dlho. Niektoré jedince sú dobrými "rečníkmi", ktorý Vám budú život neustále spestrovať svojimi komentármi. Mnohé Gordony majú zvláštný zmysel pre humor, ktorý sa Vám bude páčiť, a ktorý budete niekedy musieť znášať. Pre majiteľov týchto psov nie je výnimočný pocit, že sú "vlastnený" svojim psom, najmä ak s ním žijú v domácnosti. Na záver by som zacitoval z knihy Normana Sorbyho: "Nečakajte, že bude ľutovať to, čo práve vyviedol. Slovo ľútosť jednoducho nie je v jeho slovníku. Ak sa tvári, že mu je to ľúto, pravdepodobne je mu ľúto, že ste ho pristihli pri čine. Tiež mu môže byť ľúto, že sa naňho hneváte, ale nikdy mu nebude ľúto, že vyviedol niečo, čo mu prinieslo tak veľký pocit zadosťučinenia.".

Potrebuje Gordonov Seter mnoho pohybu?

Gordonov Seter je poľovný pes. Preto potrebuje veľkú intelektuálnu ako aj fyzickú stimuláciu. Bez poľovania je takmer nemožné, aby ste tohto psa vyčerpali. Budú len viac energický a budú vyžadovať stále viac

pohybu. Nezabúdajte, že sú to veľké psy, ktoré potrebujú pomerne veľký voľný výbeh. O to zložitejšie je chovať ich v meste a v bytoch. Pripravte sa však aj na intenzívny výcvik. To je jeden zo spôsobov ako ich unaviť. Mentálna aktivita je nemenej dôležitá než fyzická aktivita. Ak sa zanedbá, majiteľ sa dostane do veľkých problémov. Ak nie ste pripravený venovať svojmu psovi takmer väčšinu svojho voľného času, prosím vyberte si iné plemeno. V žiadnom prípade si nekupujte tohto psa pre krásu! Je len otázkou času, kedy svoje rozhodnutie oľutujete a Váš život ako aj živoť Vášho psa sa zmení na utrpenie.
Ako vycvičiť Gordonovho Setra?

Väčšina Gordonov sú veľmi inteligentný psy, ktorý ak sú správne vedený a motivovaný, sú schopní rýchlo sa učiť. Niekedy sa naučia aj viac ako by ste od nich očakávali, a nie sú to vždy správne a príjemné veci. Gordoni vo všeobecnosti majú reputáciu ako prvotriedni cvičitelia ľudí, takže vyvarujte sa jeho potmehúdskych ťahov, ktorými sa Vás snaží poblázniť. Pre Gordonov je absolútne nevyhnutné naučiť sa základom dobrej výchovy. (základný výcvik) Veľké psy s nedostatkom základného výcviku - to je mrzutosť rovnako pre majiteľa ako aj pre susedov. Vo všeobecnosti je lepšie začať s miernymi výcvikovými metódami a zvyšovať intenzitu korekcií, ak je to nevyhnutné. Dávajte však pozor, aby ste nezlomili jeho charakter. Šťastný, neustráchaný pes sa učí oveľa rýchlejšie. Len keď ste si istý, že pes cvik pozná mali by korekcie byť silnejšie. Výcvik s tvrdými zastrašovacími metódami môže síce navonok fungovať, avšak výsledkom bude pes s nedostatočným sebavedomým, ktorému chýba "iskra". Nehovoriac o tom, aký smutný je pohľad na psa, ktorý sa bojí svojho pána. Ak je to Váš prvý pes, (ale aj keď nie je) dobrým nápadom je navštíviť miestne výcvikové centrum, kde Vám s výcvikom pomôžu. Pokúste sa nájsť miesto, kde pri výcviku používajú pozitívne metódy. Nemusí to byť najbližšie od Vášho bydliska. Ak však nemáte vôľu venovať čas výcviku Vášho psa, nebuďte naštvaní ani sklamaní, ak sa v dospelosti nebude chovať tak, ako si predstavujete.

Ako zamestnať Gordonovho Setra?

Gordoni boli vyšľachtený na vyhľadávanie poľovného vtáctva. Preto sa v prvom rade využívajú v poľovníctve. Ak však nie ste poľovník, neznamená to, že nemôžte chovať toto plemeno. Akákoľvek činnosť, pri ktorej bude vyhľadávať objekty alebo osoby podporuje

Tramp from Lady's Place
ich vrodené inštinkty. Gordonov Seter rád pracuje v spolupráci so svojim majiteľom. Pre niektoré správne vedené psy môže byť ideálnou činnosťou aj Agility. Vyžaduje to však dôsledný a intenzívny výcvik.
Kde môžem nájsť skúseného chovateľa?

Najjednoduchší spôsob ako nájsť chovateľa je kontaktovať miestnu poľovnícku organizáciu. Tam Vám poskytnú informácie o chovateľoch vo Vašom okolí. Len veľmi zriedka nájdete ponuku na šteniatka v novinách, či špecializovaných časopisoch. Ďalšou možnosťou je zájsť si na výstavu psov organizovanú vo vašom okolí. Vo výstavnom katalógu sú uvedené okrem mien psov aj adresy majiteľov a chovateľov. Navyše na výstave máte možnosť aj osobného kontaktu s majiteľmi, prípadne s chovateľmi, ktorý tam vystavujú svojich potenciálnych šampiónov. Pri rozhovore s chovateľom sa pripravte na množstvo otázok. Väčšina chovateľov si zakladá na tom do akého prostredia dajú svojich psov. Ak prejdete týmto testom, ako budúci majiteľ môžete čakať rok aj viac, kým chovateľ bude mať šteniatka na predaj. Vo všeobecnosti sa u nás rodí málo týchto psov, pričom väčšina sa predá bez akejkoľvek inzercie.

HOME
webhosting   e-mail   registrácia domén

Gordon v Čechách

Slovenská kynologická stránka

Prvý Norfolk na Slovensku