SLOVENSKÁ STRÁNKA VENOVANÁ CHOVU ŠKÓTSKEHO SETRA
© 1997 - 2006 gordonsetter.sk
Je Gordon ten správny pes pre Vás?
k si chcete zaobstarať Gordonovho Setra, uistite sa, že chápete jedinečnosť a charakter tohto inteligentného, energického, vynikajúceho poľovného psa ešte predtým ako si ho privediete domov. Mnoho neskúsených ale aj skúsených majiteľov psov býva zaskočených potrebami Gordonovho Setra a vracajú psov ich chovateľom. Mnoho šteniat končí svoj život uspávacou injekciou skôr ako dosiahnu dospelý vek. Príliš veľa ľudí podceňuje život s Gordonom!

Medzi majiteľmi tohto plemena možno nájsť dve kategórie:
- tí, čo majú svojho psa veľmi radi, ale sú presvedčení, že jeden Gordon je viac ako dosť.
- iní si kúpia prvého Gordona, a už by nikdy nechceli psa iného plemena.
Aby ste sa presvedčili, že ste z tej druhej kategórie, pozorne si prečítajte túto stránku a zvážte všetky pre a proti ešte pred kúpou Gordonovho Setra.


Gordonov Seter

 • je v prvom rade poľovný pes
  Vlohy a schopnosti, ktoré z neho robia vynikajúceho poľovného psa (napr. vytrvalosť, rýchlosť a schopnosť sledovať stopu) sú často interpretované ako zlé návyky, ktoré vedú ľudí k tomu, že ich dávajú preč.
 • je vyšľachtený na prácu
  Ak nemôže uplatniť svoje prirodzené inštinkty, nájde si novú zábavku ako napríklad naháňanie (mačiek, vtáčikov, motýľov, veveričiek, byciklov), hrabanie (z Vašej záhradky vytvorí Grand Canyon) a útek (podhrabaním, preskočením plota).
 • vyžaduje neustálu disciplínu
  Je vysoko inteligentný, a bude testovať, čo všetko si k Vám môže dovoliť po celý svoj život. Často cvičí so svojim pánom bez toho, aby si to pán vôbec uvedomil. Toto cvičenie môže zahŕňať aj súboj o vodcu svorky, ak si povie, že pán nie je tejto pozície hoden. Nepodceňujte túto vlastnosť. Ak je to potrebné, bude Vaše vodcovské schopnosti testovať už v rannom veku – od 8 týždňov!

 • Bessi Bojandolí
 • ostáva aktívny do vysokého veku
  Jeho potreba byť neustále aktívny a túžba poľovať trvá po celý život. Aj preto necvičený psi a jedince bez dohľadu sa len zriedka dožijú vysokého veku. Často končia ako obete nešťastných náhod.

 • vyžaduje prinajmenšom základný výcvik poslušnosti
  Na tom môže závisieť jeho život! Aj vycvičený pes môže zmiznúť z dohľadu, ak nedávate pozor. Veľmi veľa Gordonov zomrelo pod autami, keď náháňali veveričku, či mačku.
 • môže byť veľmi deštruktívny ak je bez dozoru a ak ho nezamesnáte inou činnosťou
  Väčšina problémov so správaním je zapríčinená nedostatkom disciplíny, aktivity, cvičenia ako aj výsledok toho, že pes trávi mnoho času osamote. Ak ste už videli dobre cvičeného Gordona, bol to ten šťastný pes, ktotý bol správne vycvičený a socializovaný.
 • sa hodí skôr na vidiek
  To neznamená, že nemôže žiť v meste. Od majiteľa to však vyžaduje oveľa viac pozornosti, ktorú musí svojmu psovi venovať. Ak žijete v meste, alebo na predmestí, jeho potreby a inštinkty sa nezmenia. Bolo by nezmyselné očakávať od neho čokoľvek iné než na čo bol vyšľachtený t.j. poľovanie. Svoj životný štýl musíte prispôsobiť jeho potrebám. Musíte ho zamestnať a dať mu možnosť využiť svoju inteligenciu a obrovskú energiu.
 • predstavuje dlhodobý záväzok
  Musíte sa mu dlhodobo venovať vo výcviku, a aktivite. Jeho jedinečný charakter, inteligencia a vysoký stupeň energičnosti Vás môžu frustrovať. Môže Vás však aj zabaviť a priniesť Vám mnoho radosti (ak je šťastný) alebo starostí (ak nie je šťastný a spokojný). Ak Vám tento druh vzťahu nevyhovuje, porozmýšľajte radšej o inom plemene. Gordonov seter nesmierne rád pracuje a potrebuje mnoho pohybu!

  PROSÍM NEZABUDNITE:
  MNOHO ĽUDÍ PODCEŇUJE ŽIVOT S GORDONOM!

 • HOME
  webhosting  e-mail  registrácia domén

  Gordon v Čechách

  Slovenská kynologická stránka

  Prvý Norfolk na Slovensku